Vargha Fruzsina

Vargha Fruzsina fő kutatási területe a dialektológia, elsősorban kvantitatív megközelítésben, dialektometriai és akusztikai fonetikai módszerekkel vizsgálja a nyelvi hasonlósági mintázatokat, illetve a nyelvjárások hangzásbeli jellegzetességeit. Korábban az ELTE BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézetének munkatársa volt, 2020-tól januárjától a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont kutatója. Számos olyan magyar nyelvjárási projekt megvalósításának volt kulcsszereplője, amelyeknek célja adattárak kialakítása, illetve nyelvjárási atlaszok informatizálása. Az utóbbi években a nyelvi változatosság vizsgálata mellett az eddigi legnagyobb, moldvai hangfelvételek fonetikus lejegyzéseiből álló magyar nyelvjárási korpusz kialakításán dolgozott (moma.nytud.hu). Kiemelt célja a laikus tartalomfejlesztők által létrehozott, a nyelv térbeli változatosságát középpontba állító adattárak feltérképezése és kutatása, valamint a nyelvjárási beszédmódot értékközpontúan bemutató, civil kutatókkal együttműködésben megvalósuló kutatások tervezése.
2025. júniusától a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont adatgazdásza. Fő feladata a kutatók támogatása az adatkezelés megfelelő tervezésében és megvalósításában, különös tekintettel a nyelvészeti kutatások résztvevőinek személyes adataira, valamint a korábbi kutatásokban létrejött (elsősorban hangzó) adattárak feltérképezése, dokumentálása és a kutatók számára elérhető módon történő archiválása.
„Adatgazdászként abban látom a legnagyobb lehetőséget, hogy a kutatóhelyemen a korábbi évtizedekben létrehozott, a magyar kulturális örökség szempontjából igen értékes, de időközben gazdátlanná vált adattárakat feltérképezzem és előrelendítsem az adatok megfelelő tárolását és továbbélését.”