A DH-LAB, a HUN-REN ARP, az MTMT, a DigiPhil és a QULTO által közösen létrehozott KINYIT együttműködés kiváló kutatási infrastruktúra (KI) hálózat minősítést kapott, a tanúsítványt február 6-án a Budapesti Műszaki Egyetemen vehette át hálózat.
Öt kutatási infrastruktúra: a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium (DH-LAB), a HUN-REN Adatrepozitórium Platform (HUN-REN ARP), a Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT), a magyar irodalomtudomány filológiai portálja (DigiPhil) és a QULTO közös együttműködésbe kezdett ’Kutatási Infrastruktúra Hálózat a Nyílt Tudományért (KINYIT)’ néven. A hálózat célja a nyílt tudomány támogatása, az intézmények közötti szinergiák kiaknázása és fejlesztése. A hálózat rendszeres konzultációkkal segíti a tagokat, támogatja az erőforrások hatékony megosztását, valamint közös pályázatok révén további forrásokat igyekszik bevonni a kutatási infrastruktúrák fejlesztéséhez, előmozdítva az innovációt és az interdiszciplináris együttműködést. A KINYIT együttműködést a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium (DH-LAB) konzorciumvezetője, az ELTE koordinálja.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) ’Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák 2023-2024’ című kérdőíves felmérésének eredménye alapján a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság (NKIB) kiváló kutatási infrastruktúra hálózat minősítésben részesítette a KINYIT együttműködést. Az új kutatási infrastruktúrák pályázatait több lépcsőben értékelte az NKIB független külső szakértők bevonásával. Az NKIB döntési javaslata alapján, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkárának jóváhagyásával 31 új kiváló KI, 15 kiváló KI hálózat, továbbá 11 ígéretesen fejlődő KI és 2 ígéretesen fejlődő KI hálózat kapott minősítést. Ezzel, a 2021-ben minősítést szerzett kutatási infrastruktúrákkal együtt 2024 végétől összesen 111 minősítéssel rendelkező hazai kutatási infrastruktúra működik Magyarországon.
További részletek és a minősítést szerzett TOP KI-k listája az NKFIH oldalán olvashatók.