Az intézményrendszeren kívüli, sajátos feltételek között működő – hol avantgárdnak, alternatívnak, hol kísérletinek vagy függetlennek nevezett – művészet dokumentációja többnyire alulról jövő kezdeményezések nyomán, kevés forrásból vagy önszerveződően valósul meg. Erőforrások, támogatottság vagy motiváció híján előfordul, hogy a művekkel, eseményekkel kapcsolatos dokumentumok és adatok hiányosak, vagy egyáltalán nem kerülnek rögzítésre. A kulturális intézményrendszer az 1990-es évektől fokozatosan átalakult, és az internet széleskörű hozzáférhetősége is radikálisan gyarapította a lehetőségeket, a független művészet dokumentálása és kutatása mégis évtizedek óta összetett problémát jelent Közép- és Kelet-Európában.
A források utólagos felkeresése, rendszerezése és a digitális platformok fenntartása, korszerűsítése sokszor ugyancsak alapvető technikai, infrastrukturális és finanszírozási nehézségekbe ütközik. Hol tartanak ma, és mennyire vannak szem előtt a független művészetre szakosodott archívumok, adatbázisok és regiszterek Magyarországon és nemzetközi szinten? Kik és mire használják őket? Elkülöníthetők-e egyáltalán a művészeti archívumok más történeti forrásbázisoktól, és miért érdemes őket külön vizsgálni?
A Kincs, ami van XI. eseményén a témához több szálon; kutatói, alkotói, projektvezetői, oktatói, kurátori, muzeológusi szerepből kötődő résztvevők a képző- és előadóművészettel kapcsolatos kutatási dokumentációk és adatok feltárását, tárolását, rendszereit, történeti és technikai sajátosságait, a hozzáférhetőség és kutathatóság kérdéseit járják körül felhasználói és szolgáltatói szemszögből.
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői:
Beöthy Balázs – képzőművész, a COURAGE munkatársa, az exindex felelős szerkesztője
Cséka György – esztéta, kritikus, osztályvezető (Szépművészeti Múzeum - Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet - Artpool Művészetkutató Központ)
Ring Orsolya – történész, a TK PTI tudományos főmunkatársa, az ELTE BTK Történeti Intézet egyetemi adjunktusa, a Hiányzó Színháztörténetek (HIASZT) projekt kutatója
Moderátor:
Frazon Zsófia - etnográfus, muzeológus (Néprajzi Múzeum, MaDok-program)
A Kincs, ami van a HUN-REN ARP Projekt (https://researchdata.hu/) ismeretterjesztő eseménysorozata. A kerekasztal-beszélgetések alkalmával más és más, a kutatási adatokhoz, adatrepozitáláshoz kapcsolódó témát járunk körül meghívott szakértők bevonásával.
Az esemény ingyenes és regisztrációhoz nem kötött. Az eseményről kép- és hangfelvétel készül. Kérdésekkel forduljon a HUN-REN ARP munkatársaihoz a @email e-mail címen.