Pataki Balázs, a HUN-REN ARP projekt vezető fejlesztője, a 2025-ös, Észak-Karolinában tartott Dataverse Community Meetingen (DCM), valamint a Stanford Egyetemen is bemutatta a CEDAR integrációt a Dataverse alapú ARP kontextusában. Az amerikai előadásokról szóló interjúja teljes hosszában a SZTAKI weboldalán olvasható. (Link az oldal alján.)
„A kiutazás elsődleges célja valóban a DCM-en való részvétel és előadás tartása volt, de előtte már az ARP fejlesztése kapcsán együtt dolgoztam a CEDAR fejlesztőivel, akik meghívtak, hogy ha a “közelben járok”, akkor tartsak egy előadást nekik a Stanfordon.” A CEDAR-t, amely az ARP egyik fontos komponense, eredetileg orvosi, biológiai célokra fejlesztették Stanfordban. Az ARP az egyszerű vizuális editort kínáló CEDAR-t a metaadatséma-készítéshez és -szerkesztéshez integrálta a Dataverse-be.
A stanfordi kollégák számára „leginkább az volt érdekes, hogy a Dataverseben hogyan használjuk a CEDAR-ben elkészített sémákat, hiszen ők alapvetően nem arra készítették a CEDAR-t, hogy más rendszerekben használják.”
A Harvard által szervezett DCM-en szintén nagy sikert aratott Pataki az ARP és a CEDAR integrációjáról tartott előadása. Egy korábbi online demo alapján „azt mondták, hogy ez annyira fontos fejlesztés és kiegészítés, hogy ezt érdemes lenne a teljes Dataverse közösségnek megmutatni.”
A konferencián a mesterséges intelligencia (MI) is központi téma volt. Pataki kiemelte: „Mindenki próbál megoldást találni arra, hogyan lehet az adatrepozitálás repetitív, néhol unalmas tevékenységeit automatizálni.”
A jövőt illetően Pataki elmondta: „Célunk, hogy a mi CEDAR és RO-Crate körüli fejlesztéseinket is a Dataverse Marketplace-en elérhetővé tegyük, így terjesztve azt a metaadatolási módszertant, amit az ARP-ben fejlesztettünk ki.” A 2026-os, Barcelonában megrendezésre kerülő DCM-re készülve hozzátette, a cél, hogy a SZTAKI-fejlesztéseket addig visszadolgozzák a Dataverse és a CEDAR hivatalos kiadásába. „Úgy néz ki, hogy a Stanford és a Harvard között az út Magyarországon, az ARP-n és a SZTAKI-n keresztül vezet.”
