Papp Gábor

Papp Gábor, PhD, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténéneti Intézete 19. századi kutatócsoportjának tudományos munkatársa. Szakterülete a 19. századi magyar és közép-európai építészet, városépítészet. Ezen belül az építészeti tudásátadás különböző formáival foglalkozik, azzal, hogy milyen szerepet játszottak a különböző német és osztrák építészeti központok a közös tudás, és a historikus stílusok közép-európai elterjesztésében. Másik kutatási területe a nacionalizmus és az építészet. Közelebbről az, hogy miként szolgálta az építészet a nemzeti önképalkotást, és miként jelent meg a nemzeti identitás építészeti kifejezésének, a nemzeti stílus megteremtésének igénye Közép-Európában a 19. században.
ARP Nagykövetként Gábor fontosnak tartja, hogy a Művészettörténeti Intézetben keletkező digitális állományok olyan módon történő repozitálását, amely igazodik részben muzeális gyűjteményeik jellegzetességeihez. Az intézet Adattárában, Fotótárában, Lexikongyűjteményében, Regesztagyűjteményében, Pecsétmásolatgyűjteményében és nem utolsó sorban Pszichiátriai Művészeti Gyűjteményében egyedi darabokat, részint műtárgyakat őriznek. E gyűjtemények gondozóiként és kutatóként joggal merül fel a digitalizált állományok strukturált kezelésének, adatbázisba helyezésének, és visszakereshetőségének igénye. Ezek számottevő része digitalizálva van, repozitóriumi elhelyezésüknél azonban számos, részint muzeológiai részint egyéb jogi szempontot is figyelembe kell venni. Az Intézet kutatási adatfelelőseként Gábor kollégáival együtt fogott bele a speciális igényeket követő szempontrendszer kidolgozásába.
A Nagyköveti programba hozott kutatási projektje egy korábbi intézeti kutatás részeként létrejött nagyméretű (643 GB), építészettörténeti tárgyú fotógyűjtemény repozitóriumi elhelyezésére és kereshetővé tételére irányul – egy pilot projekt. Rajta keresztül láthatóvá válhatnak a digitális képgyűjtemények elhelyezésének speciális igényei, hogy ekkora digitális anyag hogyan helyezhető el biztonságosan és visszakereshető módon a Repozitóriumban. A munka során szerzett tapasztalat pedig segítségül szolgálhat hasonló, speciális igényű intézeti anyagok elhelyezésénél.