Szederkényi Róbert

Szederkényi Róbert 2023 óta a Bölcsészettudományi Kutatóintézet Régészeti Intézet, Régészeti Örökség és Módszertan Osztályának munkatársa. Egyetemi képzését ókori, valamint népvándorlás- és középkori régészet specializációkon végezte. Szakdolgozatában egy császárkori barbár temetőt dolgozott fel. Intézeti feladatai között egyaránt szerepelnek adattári, és adatgondozási tevékenységek, valamint kutatást támogató feladatok, mint a késő római temetők feldolgozása és régészeti leletek fotózása. Az ARP Nagykövet I-II Programban Horváth Friderikával, a Régészeti Intézet tudományos főmunkatársával együtt vett részt, a 2025. évi programba már önállóan kapcsolódott be.
A Régészeti Örökség és Módszertan Osztály magában foglalja a Grafikai és a Restaurátor Műhelyt, illetve az Adattárat. Az Adattár gyűjti az elsődleges kutatási dokumentumokat, az interdiszciplináris kutatási munkák dokumentációit, valamint az egyéb kutatást segítő anyagokat a hosszú távú megőrzés és újrahasznosítás céljából, valamint azért, hogy az adatokat különböző kutatásokhoz rendelkezésre bocsássa .
2023 óta, részben az ARP Nagykövet Programnak köszönhetően, kidolgozásra került az adatkészletek kezelésének fenntartható gyakorlata, melynek záró lépése a kész adatcsomagok ARP repozitóriumba való feltöltése és intézeti szerveren történő letétbe helyezése A 2025-ös projekt célja a Balatonszentgyörgy-Faluvégi dűlő 2. számú lelőhelyén feltárt rézkori temető kutatási adatkészletének feldolgozása. A lelőhely elemzése során a régészeti adatok mellett antropológiai, archaeozoológiai, geológiai, malakológiai és izotópgeokémiai, valamint radiokarbon kormeghatározási eredmények keletkeztek, amelyek mind az adatkészlet részét képezik.
Róbert a 2025. évi ARP Nagykövet Program folytatásában lehetőséget remél közös gondolkodásra és eszmecserére, amely elősegíti, hogy egymás tapasztalataira építve a kutatási programok kezelése a jövőben még gördülékenyebb és hatékonyabb legyen.